008

Rozhovory

Rozhovor s Mirkem Maškem

Punk rocková kapela 008 z Míšku pod Brdy letos slaví 8 let. Toto výročí oslaví 16.2.2019 v černošickém klubu Kino, kam si přizvali kapely Pure Olcoholic Punk, Brünnfield, Sendwitch a Náhodný Výběr. Vyzpovídali jsme jednoho ze služebně nejstarších členů – Mirka Maška, který v kapele hraje na kytaru a zpívá.

Ahoj Mirku, letos vaše kapela slaví výročí osm let, jak se za tu dobu změnila sestava, kolik lidí přišlo, kolik odešlo a kolik zůstalo?
Od té doby, co jsme založili kapelu, se v podstatě mění jen pozice basáka. Původní basák v kapele byl Radek Vondrák, který ji i založil. Bohužel po 7 letech Radek z kapely odešel a místo něj přišel Matouš Červenka. Ten byl s námi asi rok a také odešel. Následně se k nám přidal Denis Hejhal, který ale po tři čtvrtě roce odešel a nyní je na postu basáka skvělá posila Jarda Pelc.

Posunula se podle tebe vaše hudba od roku 2011? A jakým směrem?
Určitě se posunula a to směrem k více melodickému punk rocku. Naše původní tvorba byla taková syrová a víc do klasického punku. To bylo asi kvůli našim malým zkušenostem s hudbou a se skládáním. Nyní máme hudbu více propracovanou a snažíme se tam přidávat různé melodické prvky. I texty se změnily, dříve jsme spíše psali songy o nějaké věci, která nám třeba vadila. To děláme i dnes, ale spíše se zaměřuji na texty, které mají člověka povzbudit a pomoci mu, aby se sebou něco dělal. Aby si více věřil.

Jak vnímáš návštěvnost vašich koncertů? Chodí na vás čím dál tím více lidí nebo návštěvnost spíše stagnuje?
To je celkem složité téma, někdy přijde lidí dost, někdy zase hodně málo. V dnešní době je těžké se prosadit a dostat dost lidí na váš koncert je ještě těžší. Hudební scéna je přeplácaná a najít kvalitní kapelu je složité v té záplavě dalších kapel. Ale je to i o lidech, ti jsou zvyklí na nějakou svou oblíbenou kapelu, na kterou vyrazí. Ale když je u nich koncert, kde jsou 3 začínající kapely, tak nikam nejdou a nepodpoří je. Vše je dnes o známostech a o penězích, které hrají tu největší roli.

Dozvěděl jsem se, že jste měli možnost zahrát si i v Itálii. Jak tamní publikum reagovalo na punk rock z Čech?
Původně jsme se báli, aby tam vůbec někdo byl. Konalo se to venku a počasí se zkazilo a začalo pršet. Naštěstí déšť ustal a koncert se uskutečnil. V tom městě byl pořádán pouliční festival hudby, po celém městě byla pódia, na kterých vystupovaly kapely a to jedno bylo i pro české kapely. Lidé chodili, poslouchali a i přes to že nám nerozuměli ani slovo, si to užívali a líbilo se jim to. Byla to skvělá zkušenost hrát v cizině a byli jsme za to moc rádi.

Taky jste dostali příležitost předskakovat například Škworům. Baví vás hrát se známými kapelami na větších pódiích nebo máte radši akce v klubech pro své fanoušky?
Hrát na velkých pódiích je skvělé a neskutečně nás to baví, ale i klubová scéna je výborná. V klubu je to takové osobnější a jste přímo před fanoušky. Obě varianty mají své kouzlo, velká pódia jsou skvělá hlavně kvůli místu. Nemusíte se na sobě mačkat a máte dost prostoru na pohyb.

Vy občas pořádáte benefiční koncerty a část peněz z prodeje vašich triček, jde organizaci Smáci. Čí to byl nápad? Proč zrovna Smáci? A komu Smáci pomáhají?
Nápad podporovat tuto organizaci měl náš manager Pepa, který přišel s nápadem, že uděláme trička, na kterých bude naše logo a na rameni zase logo organizace Smáci. A proto z každého trička, které prodáme, jim jde 50 korun. Tato organizace pomáhá lidem se spinální muskulární (svalovou) atrofií. Začali jsme je podporovat hlavně díky Aničce Hlavicové. To je mladá slečna, která tuto nemoc má a ráda poslouchá naši muziku.

Od vydání posledního alba EP 2018 uplynul asi rok, chystáte nové věci, a kdy se zhruba můžeme těšit na další placku?
Nové věci zatím nechystáme, jediná novinka, kterou teď máme je výroční song k oslavě 8 let kapely, který vypustíme na internet ihned po výročním koncertu. No a co se týče nové placky, tak tu zatím také neplánujeme, udělali jsme 5 skladbové EP, aby se nové skladby zaběhly a nezapadly. Proto taky s novou deskou nespěcháme a dáme tomu více času.

Jakou kapelu si v současné době nejraději poslechneš?
Nejraději si poslechnu kapelu Pennywise. Je to moje velice oblíbená kapela, která mě, dá se říci, přivedla na americký Skate Punk. Ale rád si poslechnu i jiné kapely jako NOFX, Jaksi Taksi, Inekafe, Punk Floid a spoustu dalších. Prostě cokoliv co se mi líbí a baví mě to.

Čím se takový punkáč, jako ty, živí?
No to „punkáč“ musí být opravdu ve velkých uvozovkách. Punk rock je můj život, můj styl a proto kamkoliv jdu, tak mám triko nějaké kapely. Mám jich už plný šatník a nějaké obyč tričko tam nemám. Živím se jako skladník a opravdu nejsem takový ten typ punkáče, který se vožírá někde v hospodě, nosí potrhané hadry a každou chvíli si stěžuje na systém. Jsem obyčejný člověk, který se věnuje muzice a chce si ji prostě vychutnat.

Proč jste si pro svůj výroční koncert vybrali zrovna Černošice?
Černošice jsou skvělé město a Club Kino zase parádní prostor pro koncerty. Hrozně se nám tam líbí, a to nejen proto, že když tam vejdete, tak výzdoba klubu vypadá, jako kdybyste byli někde venku na ulici, jelikož tam jsou udělané i krámky podél zdí a vypadá to parádně. Hlavní důvod je ten, že tam jsou skvělí lidé a nikdy tam nebyl žádný problém. Už jsme tam hráli mnohokrát a rádi se tam vracíme.

Chystáte na výroční koncert pro fanoušky nějaké překvapení?
No, překvapení ani tak ne, ale na koncert přijde náš patron, jehož jméno prozrazovat nebudu. To zjistíte, když dorazíte. Ale chceme na koncertu natočit záběry právě k novému klipu, který bude popisovat těch 8 let, co kapela existuje.

Děkuju za rozhovor a ať se výroční koncert vydaří podle vašich představ.
Mockrát díky.